fbpx

03 wrz 2021

5 Tips Tuesday: Rozumienie ze słuchu – klucz do sukcesu!

Rozumienie ze słuchu jest bez wątpienia jedną z najtrudniejszych do opanowania kompetencji językowych. Jest to jednak umiejętność mająca kluczowy wpływ na poprawną komunikację.  Należy ćwiczyć ją m.in. po to, by oswoić się z melodią danego języka, poznać różne akcenty oraz tempo w jakim mówią native speakerzy. Tylko poprzez opanowanie tych elementów można osiągnąć swobodę w porozumiewaniu się w języku obcym.  W jaki sposób ćwiczyć rozumienie ze słuchu? Śpieszymy z pomocą! Oto nasze 5 tips:

Tip 1: Słuchaj często

Najlepiej słuchać codziennie, nawet po kilka, kilkanaście minut, np. w drodze do pracy, czy szkoły. Włączcie słuchanie w języku obcym do swojej codziennej rutyny. Im częściej będziecie słuchać danego języka, tym szybciej się z nim oswoicie. Będziecie rozpoznawać coraz więcej słówek i zwrotów. Słuchając starajcie się wyłapywać zwroty, które znacie, wsłuchiwać się w rytm języka oraz zwracać uwagę w jaki sposób native speakerzy łączą ze sobą poszczególne części wypowiedzi, tak aby brzmiała swobodnie.

Tip 2: Słuchaj z różnych źródeł

Na pytanie: Czego słuchać? – możemy śmiało odpowiedzieć: wszystkiego! W dzisiejszych czasach dostęp do darmowych materiałów jest dziecinnie prosty. Jest mnóstwo stron internetowych i aplikacji z darmowymi podcastami, filmikami, czy serialami. Najlepiej słuchać z różnych źródeł, tak aby zapoznać się z różnorodnością akcentów. We wpisie o aplikacjach do nauki języka wspominaliśmy np. o aplikacji BBC Learning English, gdzie można znaleźć nagrania oraz filmiki z transkrypcją, oraz aplikacji News in Levels, w której znajdziecie informacje ze świata podzielone na poziomy zaawansowania.  Mnóstwo ciekawych podcastów można też znaleźć na Spotify. Dobrym pomysłem jest też słuchanie audiobooków. Możecie np. znaleźć audiobook książki, którą czytaliście po polsku i odsłuchać ją w oryginalnym języku.

Tip 3: Słuchaj pasywnie i aktywnie

Słuchanie pasywne jest wtedy, gdy nie skupiamy się na wyłapywaniu poszczególnych słówek, ale na zrozumieniu ogólnego sensu, np. gdy słuchamy radia w pracy lub gdy serial leci w tle, a my, np. sprzątamy w domu. Takie słuchanie nie wymaga od nas dużego wysiłku, ale nie jest to też strata czasu. Podczas słuchania pasywnego przyzwyczajamy mózg do brzmienia danego języka, co bardzo korzystnie wpływa na poprawę płynności językowej. Słuchanie aktywne natomiast polega na bardziej świadomym przyswajaniu informacji. Oprócz samego słuchania możemy tutaj zapisywać poszczególne słowa i zwroty, sprawdzać ich znaczenie w słowniku, odpowiadać na pytania do materiału, czy powtarzać zasłyszane kwestie na głos. Obie formy słuchania są bardzo przydatne i najlepiej je za sobą łączyć.

Tip 4: Słuchaj ambitnie 

Nie ograniczaj się tylko do nagrań odpowiednich dla Twojego poziomu językowego. Wybieraj nieco trudniejsze nagrania. Nie ma sensu słuchać tego, co rozumiesz w 100%. Nie zrobisz w ten sposób postępów.

Tip 5: Słuchaj wyrozumiale

Pamiętaj, że nie musisz rozumieć wszystkich słów, które usłyszysz. To, że nie rozumiesz nagrania w 100% jest zupełnie normalne, zwłaszcza jeżeli nie pochodzi ono z podręcznika i nie jest dostosowane do konkretnego poziomu. Najważniejsze jest, aby rozumieć ogólny sens wypowiedzi.

A Wy w jaki sposób ćwiczycie rozumienie ze słuchu? Czego lubicie słuchać? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021